Вівторок, 23.04.2019, 12:26
Вітаю Вас Гість | RSS

Білківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Меню сайту
Фотогалерея
с. Білка
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Сміян І.С.

Село моє – для мене ти єдине. Для мене ти найкраще на землі. Бо тут я народився, тут уперше побачив сліпучу синь українського неба і золотаві пшеничні поля.

Білка – таке маленьке слово, а як тріпоче серце, коли його почує. Білка - село, яке зростило і дало Україні стільки цікавих талановитих людей, які прославили його на всю країну,і навіть на весь світ. Про одну таку видатну особистість і піде наша розмова.

Це наш земляк Іван Семенович Сміян. Він народився в Білці, тут закінчив 7 класів школи. Це постать такого масштабу, такої багатогранності, що надзвичайно важко, і водночас почесно, виділити основні напрямки його творчої, наукової та просто людської діяльності у досить обмеженій розповіді. І все таки, почнемо з того, що Іван Семенович Сміян – відомий науковець, провідний вчений, доктор медичних наук, професор, член-кореспондент НАМН України. Він є фундатором та очільником могутньої педіатричної наукової школи, знаної не лише в Україні, а й за її межами.

Водночас, це висококваліфікований лікар-педіатр, талановитий педагог, учні якого – доктора та кандидати медичних наук – сьогодні з честю й шаною продовжують справу свого великого ВЧИТЕЛЯ. А ще – це людина – глибока за змістом, завжди відкрита, надзвичайно щира, мудра та доброзичлива.

Усе своє життя Іван Семенович присвятив лікуванню дітей. З того самого моменту, як була обрана перша сходинка до майбутньої професії – фельдшерсько-акушерська школа. І після неї – робота в селі Вербівці, що на Тернопіллі. Пізніше була вища освіта – у Харківському медичному інституті, і новий фах – лікар-педіатр. Скільки дитячих історій – веселих і сумних – залишили з того часу свій слід у душі Івана Семеновича – не злічити. Працював лікарем, згодом головним лікарем дитячого санаторію «Джерело» у Трускавці. У 1970 році доктору медичних наук запропонували очолити кафедру педіатрії Тернопільського державного медичного інституту. Успіх на педагогічній ниві, неабиякі організаторські здібності й енергійність сприяли тому, що за 5 років він став проректором, а ще через 5 – ректором цього вузу. Перелік титулів, знань і нагород цієї неординарної людини навряд чи варто наводити. Він справжній лікар, а для справжнього лікаря його професія – це вже титул, а найкраща нагорода – здоров’я тих, кого лікував.

Правда, є два цікавих моменти в його біографії, на яких варто спинитися. У 1997 році ім’я Івана Сміяна було занесене до книги «2000 видатних людей століття» Інтернаціонального біографічного центру в Кембриджі, а кілька років потому – до редакційної колегії газети «Ваше здоров’я», де він успішно працював довгі роки.

Червоною ниткою всього його життя є постійне відображення свого «Я» - у кожній дії, у кожному своєму вчинку: від молодого хлопчини – випускника медичного училища, до професора та член-кореспондента НАМН України.

В основі такого насиченого та цікавого життя лежить праця, яка приносить задоволення і насолоду. «Праця є однією з неодмінних умов мистецтва дожити до ста років» , - писав А. Шаврель. За плечами І.С. Сміяна чималий неоціненний доробок – він автор понад 600 наукових праць, в тому числі 72 монографій, підручників, навчальних посібників, брошур, лекцій по педіатрії. Сьогодні великий життєвий досвід ученого, лікаря, педагога висвітлюється у літературно-художніх творах, автобіографічному циклі книг ("Від книги до книги", "Від крісла до крісла", "Думи мої, думи мої...", "Господи, помилуй і спаси", "Парад академій, університетів", "Сонце сходить і заходить", «Минають дні, минають ночі…», «Минули наші неспокійні дні», «Повітрям дихають одним…», «Щоб в усіх у нас все було гаразд», «Що це – людина?..», «Ори свійлан…», «Як важко все життя щасливим бути…», «Любов за нас пішла на Хрест…», «Кожен з нас на ниві життя – жнець…», «Один день…. Життя мого….. »,- всього 34 , де через спогади та роздуми автор дивиться на свій непростий шлях, ділиться поглядами на професійні, етичні, моральні аспекти життя.

Кожна книга – школа життєвої мудрості, як «ковток цілющої води», є прикладом любові до своєї професії, спеціальності, любові до близьких, до своїх однодумців, любові до життя; є надзвичайно цінним джерелом виховання в людей, а тим більше у молоді, найблагородніших людських якостей, які повинні бути притаманними українському лікарю, інтелігентній людині.

Деякі з цих книг можна побачити на експозиції, присвяченій нашому знаменитому земляку в шкільному краєзнавчому музеї. Багато книг містять дарчий надпис, адже Іван Семенович ніколи не поривав зв’язок зі своєю малою батьківщиною, веде переписку з білчанами, зокрема з нашою школою. Минулого року Іван Степанович прислав чергову свою автобіографічну книгу, яка має назву «Миттєвість». Сподіваємося, не останню.

10 січня 2018 року Івану Семеновичу Сміяну виповнилося 89 років. Побажаємо ж йому міцного здоров’я, творчої наснаги, нових наукових пошуків і втілення їх у життя.

Лобода О.М.

Наша школа
Календар
«  Квітень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Корисні сайти
Погода
Архів записів
Пошук

Адміністратор сайту: Савченко Алла Вікторівна
Створити безкоштовний сайт на uCoz